به فروشگاه ویلا 20 خوش آمدید

تری دی پنل 3d panel چیست؟ کاربر و انواع همه چیز درباره تری دی پانل

تری دی پنل 3d panel چیست؟ کاربر و انواع همه چیز درباره تری دی پانل

در دنیای رو به پیشرفت ساختمان‌سازی هر روزه مصالح جدیدی برای تسهیل کارها و مقاوم کردن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از این موارد پانل‌های پیش ساخته یونولیتی یا تری دی پانل ها هستند که برای اولین بار در سال 1967 در آمریکا به این صنعت معرفی شد. سبک وزن بودن، استحکام بالا و کاربری گسترده این سازه، آن را به جایگزینی محبوب برای دیوارها و سقف‌های سنتی تبدیل کرده است. تقریبا امروزه در اکثر موارد پانل‌های تری دی به عنوان مصالح اصلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

3d panel چیست؟

هسته اصلی این سازه، عایق پلی استایرن کندسوز است که این خاصیت باعث می‌شود به مدت 2 ساعت در برابر آتش‌سوزی مقاوم باشند. دو طرف عایق هم شبکه‌ای مفتولی قرار می‌گیرد که با استفاده از یک سری خرپای فلزی که از میان عایق عبور می‌کنند، به هم متصل می‌شوند. در انتها هم هنگام نصب بر روی این شبکه‌ها بتن ریخته می‌شود و بدین ترتیب یک سازه مقاوم و مستحکم بدست می‌آید.

چه مصالحی در پانل تری دی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

طبق کتاب مقررات ملی ساختمان، مبحث یازدهم، مصالح زیر در پانل‌ها ی3d مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • فولاد: فولاد بکار رفته در این پانل‌ها در سه دسته شبکه جوش شده، برش‌گیر و آرماتور تقسیم بندی می‌شوند که باید ویژگی‌ها و مشخصات فنی بر اساس استانداردهای معتبر را داشته باشند. بر این اساس حداقل تنش تسلیم این ماده برابر 240 مگا پاسکال و قطر آن حداقل 3 میلی‌متر است.
 • عایق پلی استایرن: این عایق از نوع قابل انبساط یا EPS و مطابق استانداردهای معتبر با چگالی حداقل 15 کیلوگرم بر متر مکعب باید باشد. ضخامت آن نیز کمتر از 4 سانتی‌متر نیست که البته این مقدار در فاصله بین شبکه‌های جوش خورده، به حداقل 8 سانتی‌متر می‌رسد. مشخصات حرارتی این لایه مطابق مقررات مبحث نوزده و مشخصات مقاوتی آن در برابر آتش‌سوزی باید منطبق بر مبحث سوم مقررات ملی ساختمان باشد.
 • بتن شاتکریت: مخلوط کردن بتن باید بر حسب دستورالعمل‌های تدوین شده در این خصوص انجام گیرد. بر همین اساس رده بتن شاتکریت حداقل C و مشخصات آن مطابق مبحث نهم مقررات ساختمان است. ضخامت آن نیز در دو طرف شبکه فولادی بین 4 تا 7 سانتی‌متر باید در نظر گرفته شود.

حتما مشاهده کنید: شاتکریت تری دی پانل چیست

مشخصات فنی تری دی پنل
مشخصات فنی تری دی پنل

طبق استاندارد، مشخصات فنی تری دی پنل چیست؟

یک پانل سه بعدی استاندارد، دارای مشخصات زیر است و کارخانه‌های تولید کننده بر این مبنا نسبت به ارایه این سازه اقدام می‌کنند:

 • طول 6 متر و عرض 2/1 متر
 • وزن برابر 6 کیلوگرم بازای هر متر مربع
 • ضخامت عایق نسوز پلی استایران: 4، 6، 8 و 10 سانتی‌متر که بر حسب نوع کاربری تعیین می‌شود.
 • ابعاد شبکه مفتولی فلزی: 5 در 5 سانتی‌متر با قطر 8/2 میلی‌متر
 • ضخامت بتن: 4 الی 8 سانتی‌متر
 • فاصله خرپاها از یکدیگر: 10 سانتی‌متر
 • قطر اعضای خرپا: 5 میلی‌متر

حتما مشاهده کنید: ابعاد تری دی پانل

کاربرد انواع مختلف تری دی پانل چیست؟

در ساخت خانه با تری دی پنل بر حسب نوع کاربری دو نوع اصلی این سازه به صورت دیواری و سقفی  و دو دسته فرعی در اشکال متال فوم و دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دسته‌ها هر کدام مشخصات فنی خاصی دارند که به همین دلیل کاربری‌های متفاوتی هم برای آن‌ها تعریف می‌شود. این پانل جایگزینی مناسب برای دیوارهای آجری و سفالی است و برای کف، سقف، پشت‌بام ساختمان کاربرد بسیاری دارد. همچنین در ساختمان‌های حداکثر دو طبقه بدون استفاده از اسکلت و در ساختمان‌های بلندمرتبه به صورت ترکیبی با قاب بتنی یا فلزی کاربرد دارد. سوله‌های صنعتی، سیلوها، سردخانه‌ها و سالن‌های ورزشی هم از دیگر محل‌های مورد استفاده پانل‌های تری دی هستند.

1. تری دی پانل دیواری

کاربری این نوع، برای ساخت دیوارهاست و به همین جهت به دیوار پیش ساخته تری دی پانل هم معروف است. نوع دیواری به دو زیر بخش باربر و غیر باربر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • تری دی پانل باربر: یکی از کاربری‌های این سازه استفاده به عنوان دیوار باربر یا برشی است. دیوار پیش ساخته تری دی پانل 3d panel در مقایسه با سازه غیر باربر ضخامت بیشتری دارند و قطر مفتول بکار رفته در شبکه فلزی آن هم حداقل 3 میلی‌متر است. همچنین چگالی عایق به منظور تحمل بار بیشتر، برابر 15 کیلوگرم بر متر مکعب در نظر گرفته می‌شود. باید توجه داشت که نحوه اتصال این پانل به سازه اصلی متناسب با نیروی جانبی وارده به آن‌ها انجام می‌گیرد و در این خصوص نیاز به محاسبات و دقت اجرایی کافی است.
 • تری دی پانل غیر باربر: این نوع به عنوان سازه اصلی اسکلت‌های فولادی بتنی، پارتیشن‌های داخلی، دیوارهای محیطی و دیوار جداکننده فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. همان‌طور که گفته شد، ضخامت آن‌ها نسبت به نوع باربر کمتر است.

2. تری دی پانل سقفی

ضخامت این پانل‌ها 10 تا 15 سانتی‌متر و عرضی حدود 8 تا 10 سانتی‌متر دارند. هنگام بتن‌پاشی هم بین 5 تا 7 سانتی‌متر بتن روی آن‌ها قرار می‌گیرد. پانل‌های سقفی به عنوان سازه باربر خمشی یا دیافراگم افقی کاربری دارند و به صورت افقی یا با شیب کم استفاده می‌شوند.

حتما مشاهده کنید: قیمت تری دی پانل سقفی

3. تری دی پنل متال فوم

این دسته که نسل دوم پنل‌های تری دی به حساب می‌آیند برای انتقال نیروهای برشی به عنوان چهارچوب و مهاربندی افقی یا عمودی استفاده می‌شوند. البته تری دی پنل متال فوم در اتصال کامل سقف و دیوارها هم کاربرد دارد. اما در صورتی‌که برای سقف بکار رود، ضخامت عایق پلی استایرن آن نباید از 6 سانتی‌متر کمتر باشد. این ضخامت بر مبنای بار وارده محاسبه می‌شود.

4. تری دی پنل دکوراتیو

این نوع به منظور انجام دکوراسیون در دیوار و سقف بکار می‌رود. طرح‌های متنوع تری دی پنل دکوراتیو امکان استفاده آن در ساختمان‌های مسکونی و تجاری به عنوان جایگزین کاغذ دیواری، رنگ یا بلکا را فراهم می‌کند. وزن بسیار کم، قابلیت شستشو، مقاومت بالا در برابر رطوبت و عایق صوتی بودن این سازه در کنار قیمت مناسبش ویژگی‌های خوبی را در اختیار سازندگان ساختمان قرار می‌دهد.

ساخت خانه با تری دی پنل
ساخت خانه با تری دی پنل

چه نکاتی هنگام خرید 3d panel ها باید رعایت شود؟

هر چند اکثر سازندگان دستورالعمل‌های خاص خود را برا ی خرید دارند، اما به عنوان یادآوری بهتر است در زمان خرید تری دی پنل به این موارد توجه کنید:

 • توجه به مشخصات موجود در نقشه‌های اجرایی و تایید ناظر هنگام خرید
 • تطابق چگالی عایق به‌کار رفته در دیوار تری دی پنل با آیین‌نامه‌های اجرایی موجود
 • در نظر داشتن میزان مقاومت عایق در برابر آتش‌سوزی و تطابق آن با استانداردها
 • توجه به قطر، ابعاد و ضخامت شبکه‌های فلزی دیوارهای پیش ساخته تری دی پنل مطابق نوع کاربری
 • در نظر داشتن ابعاد استاندارد برای کاربری در سقف ساختمان
 • رعایت شدن استاندارد ASTM 84 در پانل و، سازگار بودن آن با محیط زیست
 • خرید پانل از برند و شرکت‌های معتبر که کیفیت بالایی از مصالح را به فروش می‌رسانند.

حتما مشاهده کنید: اجرای تری دی پانل

تری دی پانل با چه قیمتی قابل تهیه است؟

مانند هر سازه دیگری، در تعیین قیمت تری دی پنل، پارامترهای مختلفی مثل طول و عرض، نوع مفتول‌های مورد استفاده، نوع شبکه فولادی، وزن مخصوص عایق پلی استایرن و …موثر است. از طرفی با توجه به نوسانات بازار، نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن تعیین کرد و لازم است که به صورت روزانه از تولید کننده در این خصوص سوال شود. اما آنچه مسلم است، مزیت‌های بسیار پنل تری دی این سازه را به یک گزینه مقرون به صرفه برای سازندگان ساختمان تبدیل کرده است.

حتما مشاهده کنید: قیمت روز تری دی پانل

پانل‌های تری دی؛ مستحکم و غیر قابل چشم‌پوشی

مزیت‌هایی چون سبک وزن بودن، عایق صدا، رطوبت و حرارت، استحکام در برابر لرزه و طول عمر بالا باعث شده که پانل‌های سه بعدی این روزها طرفداران بسیاری داشته باشند. همچنین قابلیت برش دادن در شکل و ابعاد مختلف و راحتی استفاده در برش‌های بازشو مانند درب و پنجره، سهولت اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی پیش از بتن‌پاشی نهایی در فضای خالی پانل‌ها و در نتیجه سریع‌تر بودن نصب، این سازه را به عنوان جزئی غیر قابل چشم‌پوشی در صنعت ساختمان‌سازی تبدیل کرده است. اما آنچه مسلم است پیش از هر فعالیتی در این حوزه و خرید مصالح بهتر است که با استفاده از تجربیات سایر افراد متخصص و بالا بردن دانش و آگاهی خود در این خصوص، آن چیزی را انتخاب کنیم که بالاترین عملکرد و کارآیی را داشته باشد. نکته‌ای که به خصوص مشکلات بعدی بحث و گفتگو با ناظر و دریافت تایید نهایی را برطرف می‌سازد. پس آگاهانه و با دانش کافی مصالح و سازه مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات


دسته بندی مقالات


برچسب‌ها


اطلاعات تماس