به فروشگاه ویلا 20 خوش آمدید

استاندارد ساندویچ پانل

استاندارد ساندویچ پانل

توجه به استاندارد ساندویچ پانل از جمله نکاتی است که نقش مهمی در دوام و ماندگاری پانل‌های استفاده شده در ساختمان دارد. پانل‌های ساندویچی از مصالح ساختمانی نوینی است که مزیت‌های بسیاری در امر ساخت و ساز داشته، از این رو در سال های اخیر شاهد افزایش تقاضا برای آن هستیم. اما برای کسب بهترین نتیجه بهتر است استفاده از پانل‌های مناسب و استاندارد را در اولویت قرار داده و انتخاب کرد. این پانل‌ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌گردند؛ با ساختارها و مشخصات فنی که دارند ضمن کاهش هزینه‌ها باعث افزایش مقاومت و استحکام سازه‌ها در مقابل انرژی نیز خواهند شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر استاندارد ساندویچ پانل پرداخته و مشخصات فنی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با استاندارد ساندویچ پانل

ساندویچ پانل استاندارد در واقع به انواع آن اشاره می‌کند که بر اساس نیازهای سازه از فوم‌ها و ورق‌های مختلفی طراحی و ساخته شده اند. پانل‌ها متشکل از سه لایه ساندویچی بوده که در بین دو لایه رویه و زیره، فوم عایقی تعبیه شده و لایه‌های بیرونی آن نیز توسط ورق‌های فلزی دارای روکش با پوشش‌ مناسب و مرغوب اندود گردیده‌اند.

در پوشش بسیاری از صنایع بهره‌گیری از انواع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری که به شکلی استاندارد تولید شده‌اند مشاهده می‌شود. برخی از این ساندویچ پانل‌ها جهت ساختمان‌های تجاری کاربرد داشته و برخی نیز بر اساس مشخصات فنی خاصی که دارند جهت تولید ساندویچ پانل کلین روم و ساندویچ پانل سردخانه استفاده می‌شوند.

پیشنهاد میکنم مطلب ساندويچ پانل چيست و چه کاربردی دارد؟ را مطالعه بفرمایید.

ساندویچ پانل استاندارد
ساندویچ پانل استاندارد

بررسی مشخصات فنی ساندویچ پانل استاندارد

چنانچه رعایت استاندارد ساندویچ پانل و تولید سازه‌ای با کیفیت برای شما مهم است نبایستی از مشخصات فنی پانل‌ها به آسانی بگذرید. همچنین توجه داشته باشید هنگامی پانل‌های ساندویچی بهترین کارایی را خواهند داشت که بر اساس نیازهای ساختمان طراحی و تولید گردند.‌ فوم عایق ساز ورق داخلی و ورق خارجی که در پانل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند در واقع از اجزای کلیدی و مهم آنها به شمار آمده و نقش مهمی در کاربرد پانل‌ها دارند. در ادامه به مشخصات فنی ساندویچ پانل‌ها اعم از نوع ورق، ابعاد، ضخامت و عایق آنها اشاره می‌کنیم:

نوع ورق ساندویچ پانل

متریال ورق‌های به کار برده شده در ساخت ساندویچ پانل نقش مهمی در خواص فیزیکی و مکانیکی آنها دارند. همچنین بر اساس متریال و پوشش اعمال شده بر روی آنها از رفتاری متفاوت در مقابل شرایط محیطی مانند حرارت و رطوبت برخوردار هستند. در واقع انواع ساندویچ پانل‌های استاندارد ساخته شده از ورق‌هایی با متریال آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه هستند. ورق‌های آلوزینک در مقایسه با گالوانیزه از دوام و مقاومت بیشتری برخوردار هستند. اما ورق‌های آلومینیوم با توجه به قیمت نسبتا گرانی که دارند اغلب جهت ساخت سازه‌های خاص استفاده می‌شوند.

حتما مشاهده کنید: لیست قیمت ساندویچ

عایق به کار رفته در ساندویچ پانل

در میان لایه‌های ساندویچ پانل از فوم استفاده می‌گردد که بر اساس استاندارد ساندویچ پانل بایستی از خاصیت عایق پذیری برخوردار بوده و استقامت لازم را در مقابل سر و صدا و حرارت داشته باشد. به طور کلی اغلب خواص و کارایی ساندویچ پانل‌ها بر اساس عایق به کار رفته در آنها تعیین می‌گردد. از جمله فوم‌های کاربردی در تولید پانل‌های ساندویچی می‌توان به پشم سنگ، پشم شیشه، پلی استایرن و پلی یورتان اشاره کرد. همچنین چگالی یا رقم دانیسته از فاکتورهای بسیار مهم ساندویچ پانل استاندارد محسوب شده و بر عملکرد رطوبتی، صوتی و حرارتی آن تاثیر گذار است.

ابعاد و ضخامت ساندویچ پانل

با توجه به اینکه پانل‌ها نقش پوششی در سقف‌ها و دیوارها دارند بایستی دارای متریال مناسبی باشند تا ضمن اجرا و نصب صحیح، زیبایی ظاهر خود را حفظ کنند. طول، عرض و ضخامت مفید ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی با یکدیگر متفاوت است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

 • ساندویچ پانل سقفی بایستی دارای عرض مفید ۱۰۰ سانتی متر و ضخامت بین ۳ الی ۱۰ سانتی‌متر باشد.
 • ساندویچ پنل دیواری بایستی دارای عرض مفید ۱۱۴ سانتی‌متر و ضخامت بین ۴ الی ۱۵ سانتی‌متر باشد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که طبق استاندارد ساندویچ پانل، ضخامت آن بر اساس کارایی که دارد تعیین می‌گردد. به عنوان مثال ضخامت پانل‌های به کار برده در ساخت سردخانه‌ها بایستی بیش از ۱۲ و ۱۵ سانتی‌متر باشد. طول ساندویچ پنل‌ها نیز بر اساس نیاز مشتریان در سایزهای ۲ الی ۱۳ متر آماده می‌شود.

دیتیل ساندویچ پانل
دیتیل ساندویچ پانل

بررسی مزایای رعایت استاندارد ساندویچ پنل

چنانچه به رعایت دیتیل ساندویچ پانل توجه دارید بایستی ویژگی‌های فنی آن را در نظر گرفته و بر اساس مشورت و راهنمایی متخصصان نوع مناسب آن را با توجه به کاربری خود انتخاب نمایید. این امر مزایایی برای شما به دنبال خواهد داشت که عبارتند از:

 • امکان نفوذ رطوبت به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد.
 • سازه دارای استحکام بیشتری خواهد بود.
 • میزان انتقال حرارت کمتر خواهد بود.
 • میزان چسبندگی را افزایش می‌دهد.
 • در برابر سر و صدا از مقاومت بالاتری برخوردار است.
 • دارای دوام و ماندگاری بیشتری است.

حتما مشاهده کنید: انواع ساندویچ پانل

نکات بسیار مهم برای خرید و انتخاب ساندویچ پانل استاندارد

برای رعایت استاندارد ساندویچ پانل علاوه بر انتخاب نوع مناسب آن بایستی به کارایی نیز توجه شود. برخی مواقع ممکن است ساندویچ پانل‌های با کیفیتی را تهیه کنید اما به دلیل عدم استفاده درست امکان بهره‌مندی از تمامی ویژگی‌های آن را نخواهید داشت. بر همین اساس در زمان انتخاب بایستی به نوع کاربری و زمینه مورد استفاده از آن توجه کرده تا خریدی مناسب را داشته باشید. در ادامه به مهمترین ویژگی‌هایی که در هنگام خرید ساندویچ پانل بایستی مدنظر قرار دهید اشاره شده است.

 • حتماً به متریال فوم میانی و جنس ورق دقت نمایید چرا که کلیه خواص مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی را در بر می‌گیرد.
 • ابعاد و سایز ساندویچ پانل بایستی بر اساس صنعت مورد کاربرد اندازه‌گیری گردد تا حداکثر کارایی را داشته باشد.
 • ضخامت و استحکام پانل‌ها تاثیر به سزایی در استقامت آنها در مقابل صوت، رطوبت و ضربه دارد.
 • چنانچه ساندویچ پانل استاندارد دارای متریال بیرونی و میانی مرغوبی باشد از استقامت بالایی در برابر شرایط محیطی برخوردار خواهد بود.

کیفیت سازه و ارتباط با آن با استاندارد ساندویچ پانل

در حال حاضر بهره‌گیری از انواع ساندویچ پنل‌ها در صنعت ساخت و ساز رایج گردیده است. ضمن پوشش دیوارها و سقف‌های ساختمان‌های اداری و مسکونی، اغلب سوله‌های صنعتی و صنایع آزمایشگاهی نیز از ساندویچ پنل بهره می‌برند. بر همین اساس توجه به خصوصیات فنی و ویژگی‌های این ابزار بسیار مهم است.

استاندارد ساندویچ پانل
استاندارد ساندویچ پانل

حتما مشاهده کنید: تفاوت ساندویچ پانل با 3d پانل

ویژگی‌های فنی ساندویچ پانل

از مهمترین ویژگی‌های ساندویچ پانل‌ها مربوط به ضخامت آنها است که از به هدر رفتن انرژی، سرما و گرما پیشگیری می‌کند. ساندویچ پانل استاندارد بر اساس نوع کاربردی که دارند از ابعاد، وزن، ضخامت، هسته و نوع ورق متفاوتی برخوردار هستند. توجه به استانداردهای ساندویچ پانل‌ها به افراد کمک می‌کند تا از کلیه مزایای آنها بهره‌مند شده و بهترین نتیجه را از نصب و اجرای آنها کسب کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات


دسته بندی مقالات


برچسب‌ها


اطلاعات تماس