به فروشگاه ویلا 20 خوش آمدید

شاتکریت تری دی پانل چیست؟

شاتکریت تری دی پانل چیست؟

امروزه استفاده از دیوار پیش ساخته تری دی پانل 3d panel به صورت فزاینده‌ای در حال گسترش است. شاتکریت تری دی پانل در صنعت ساخت و ساز به عنوان دیوار غیرباربر و دیوارهای باربر در ساختمان‌هایی با عملکرد جعبه‌ای کاربرد دارد. این مصالح مدرن نقش زیادی در افزایش ایمنی و کاهش وزن سازه دارند و باعث افزایش سرعت ساخت و ساز و کاهش هزینه ها می شوند. در این مطلب قصد داریم بدانیم شاتکریت تری دی پانل چیست و چه کاربردی دارد.

شاتکریت تری دی پانل چیست؟

بتن پاشی یا بتن پاشی پایکار (Shotcrete) به  فرآیندی می گویند که طی آن ملات و بتن با سرعت و فشار بالا روی سطح خاصی پاشیده می شود؛ این کار سبب ایجاد لایه‌ای مستحکم و متراکم روی سطح می گردد. ساختار دیوارهای شاتکریت تری دی پانل شامل سه لایه اصلی شبکه‌های فلزی، هسته مرکزی و خرپاهای قطری است که دو لایه اول توسط خرپاها با مفتول برشگیر یا جوش به هم اتصال می یابند. هنگامی که بتن روی دیوارها ریخته شد استحکام بالایی پیدا می کنند و به عنوان دیوار باربر و غیر باربر مورد استفاده قرار می گیرند.

3d panel چیست
3d panel چیست

تری دی پانل چیست؟

دیوارهای پیش ساخته تری دی پانل مصالح ساختمان سازی نوینی هستند که جایگزین خوبی برای دیوار چینی با مصالح قدیمی و سنتی شده‌اند. برای ساخت این دیوارها از شبکه های فولادی، یونولیت و فوم پلی استایرن استفاده شده و برای استحکام و تثبیت آن‌ها بعد از نصب بر روی این دیوارها لایه ای سیمان پاشیده می شود. هسته مرکزی این دیوارها از یونولیت ساخته شده و به همین دلیل استحکام بالایی دارند؛ ولی دارای وزن سبکی هستند.

انواع تری دی پانل

برای اولین بار این دیوارهای از پیش ساخته شده توسط فردی به نام ویکتور وایزمن در سال 1967 تولید شد و در حال حاضر در صنایع مختلف ساختمان سازی، تجاری و صنعتی کاربرد دارد. شاتکریت تری دی پانل انواع مختلفی دارد که از پر مصرف ترین و متداول ترین آن‌ها می توان به تری دی پنل سقفی، تری دی پنل باربر، تری دی پانل غیر باربر، تری دی پانل متال فوم و تری دی پنل دکوراتیو اشاره کرد.

حتما مشاهده کنید: تولید کننده تری دی پانل

کاربردهای تری دی پانل چیست؟

این دیوارهای آماده به دلیل ویژگی هایی مثل بهینه سازی، وزن سبک، کاهش و صرفه جویی در هزینه‌ها و انرژی می تواند به عنوان مصالح کاربردی به جای مصالح قدیمی و سنتی استفاده شوند.

  • کاربرد تری دی پانل برای پوشش سقف ساختمان‌
  • استفاده از تری دی پانل به عنوان دیوار باربر در ساختمان ‌
  • به کارگیری تری دی پانل به منظور تفکیک بخش‌ های مختلف ساختمان و استفاده از آن‌ها برای دیوارهای غیر باربر
  • استفاده از تری دی پانل جهت عایق ‌بندی قسمت‌های مختلف ساختمان

مزایا شاتکریت تری دی پانل چیست؟

  • در این روش نیازی به قالب بندی نیست.
  • با استفاده از شاتکریت اجرای بتن به صورت منحنی، مدور و غیرمنظم امکان پذیر است.
  • دیوارها توسط شبکه مش و ریختن بتن با استفاده از شاتکریت تری دی پانل ثابت می شوند.
  • افزایش پهنای بتن محل هایی از دیوار که در برابر آتش ضعیف هستند.
  • با استفاده از شاتکریت در زمان، هزینه و مصالح صرفه جویی می شود.

حتما مشاهده کنید: اجرای سقف با تری دی پانل

آموزش نصب تری دی پانل

برای نصب تری دی پانل ابتدا باید نوع سیستم مشخص شود؛ اگر ساختمان اسکلت بتنی یا فلزی داشته باشد نوع تر یدی پانل غیربار است. چنانچه وظیفه انتقال بار به پی بر عهده دی تری پانل باشد نوع سازه باربر خواهد بود.

نصب تری دی پانل غیرباربر

1. رسم خطوط محیطی صفحه تراز

در این مرحله باید روی اسکلت بتنی یا فلزی، خطوط محیطی صفحه تراز ترسیم شود تا بتوان میلگردهای انتظار را روی آن خطوط جاگذاری نمود. برای این کار می توان از دو شاقول لیزری و دستی استفاده کرد که نوع لیزری دقت و سرعت مطمئن تر و بیشتری دارد. در پایان به وسیله چک لاین، خطوط صفحه تراز روی اسکلت علامت زده می شود.

2. نصب میلگردهای انتظار

در صورتی که اسکلت فلزی باشد میلگردهای انتظار باید به آن جوش بخورند؛ ولی اگر اسکلت بتنی باشد ابتدا باید با دریل سوراخ گذاری شود و سپس میلگردها داخل سوراخ ها کار گذاشته شوند. این کار در اصطلاح رول بولت نام دارد.

3. پروفیل بندی (فریم کشی) دور بازشوها

در این مرحله قاب بندی فلزی یا اجرای وال پست دور بازشوها انجام می شود. این کار قبل از نصب دیوار تری دی پانل باعث افزایش سرعت کار و استحکام اطراف بازشوها در زمان زلزله می شود.

4. اتصال تری دی پانل به میلگرد انتظار

برای اتصال دی تری پانل به میلگردها باید با استفاده از مفتول آرماتور بندی شبکه مش تری دی پانل به میلگرد های انتظار متصل گردد. برای انجام اتصال قوی باید بتن شاتکریت حداقل یک سانتیمتر درو میلگرد کار را پوشش دهد. در صورتی که جایی میلگرد به فوم چسبیده باشد می توان مقداری از ضخامت عایق فوم را به وسیله سشوار صنعتی برداشت.

5. نصب مش اتصال تری دی پانل (هم پوشان، گونیا، یو)

در این مرحله باید کنار پانل ها، مش های اتصال همپوشان یا تخت قرار داده شده و توسط مفتول آرماتوربندی به پانل ها متصل شوند. حتما مش اتصال تخت در هر دو طرف پانل باید نصب گردد؛ زیرا میلگرد عملکرد مش اتصال تخت را نداشته و نقش مکمل را بازی می کند. در صورتی که مش های اتصال همپوشان نصب نشوند بعد از گذشت مدت زمانی در محل همجواری پانل ها ترک به وجود می آید.

نکته: کاربرد مش اتصال همپوشان گونیا یا L در محل هایی است که پانل ها به صورت 90 درجه و بدون عنصر واسط به هم رسیده باشند.

6. نصب تاسیسات الکتریکی و مکانیکی توکار

جاگذاری تاسیسات الکتریکی و مکانیکی توکار برای جلوگیری از تشکیل خطوط انفصال باید قبل از شاتکریت تری دی پانل انجام شود. عملیات نصب لوله های خرطومی الکتریکی و لوله های مکانیکی توکار در دیوار های تری دی پنل نسبت به سیستم سنتی آجری و بلوکی بسیار سریع تر و ساده تر است. در این روش با استفاده از سشوار صنعتی به جای تراشیدن دیوار لایه فوم پلی استایرن اندکی به سمت داخل جمع می شود در این صورت جاگذاری راحت‌تر صورت می گیرد.

حتما مشاهده کنید: معایب تری دی پانل

آموزش نصب شاتکریت تری دی پانل باربر (پیش ساخته بدون اسکلت)

شاتکریت یا سیمان کاری به وسیله دستگاه شاتکریت یا به صورت دستی و سنتی قابل انجام است؛ در ادامه به بررسی جزئیات مراحل نصب شاتکریت می پردازیم.

1. ضوابط اجرایی پی در ساختمان تری دی پانل

عملیات اجرایی شالوده یا پی در سازه پیش ساخته تری دی پانل همانند سازه های بتن آرمه معمولی است. پی سازه تر یدی پانل باربر اغلب از نوع نواری یا گسترده می باشد. برای اتصال میلگردهای انتظار به تری دی پانل های دیواری باید در وضعیت قائم و شاقول باشند و در زمان بتن ریزی از جهت خود خارج نشوند. به همین منظور در راستای طول پی و بالای آن از دو مهار بند استفاده می شود. محل قرارگیری میلگردهای انتظار در بین لایه عایق و شبکه فولادی تری دی پانل است.

2. نصب دیوار تری دی پانل باربر

به منظور نصب تری دی پانل های دیواری حمال ابتدا باید به عنوان مبنای کار یک برگ تری دی پانل، شاقول و نصب شود.در محل اتصال دو دیوار عمود بر هم باید میلگردهای اتصال U به گونه ای قرار داده شوند که مثل خاموت بسته عمل کنند. سپس باید در طول قسمت داخلی و خارجی دیوارهای کنج مش اتصال گونیا بسته شود.

هنگامی که قطر میلگرد انتظار بیش از حد بزرگ باشد و ضخامت بتن شاتکریت تری دی پانل سمت داخل پانل مشبک عایق دار از مقدار پوششی بتنی مجاز کمتر باشد برای تامین پوشش بتنی میلگردهای انتظار پی باید کمی از لایه عایق دار دیوار با استفاده از دمنده حرارتی یا وسیله مناسب مورد تایید مهندس ناظر برداشته شود.

برای تامین پایداری تری دی پانل های دیواری باید پشت بندهای مهارتی در فواصل حدود یک متر بالای دیوار و در فاصله افقی حداکثر سه متر از یکدیگر قرار بگیرند. به منظور کاهش ناحیه فاقد بتن پاشیدنی باید محل اتصال پشتبند و دیوار مشبک عایق دار پانل حداقل سطح را داشته باشد؛ به همین دلیل بهترین توصیه استفاده از پشت بند با مقطع دایره ای است.

3. اجرای شاتکریت تری دی پانل در ساختمان پیش ساخته باربر

دو تفاوت مهم نصب سیستم تری دی پانل باربر و غیر باربر، حساس بودن روش شاتکریت و اتصال دیوار به پی و سقف است. اجرای شاتکریت در ساختمان باربری به روش تر انجام می شود؛ در این روش ابتدا بتن وارد پمپ شده و به سمت نازل حرکت می کند. سر نازل یا گان به لوله فشار هوا متصل است و با رسیدن بتن به سر لوله با کمک فشار هوا روی سطح تری دی پانل پاشیده می شود.

4. نصب تاسیسات الکتریکی و مکانیکی

اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی با حفظ ملاحظات معماری در سازه های باربر تری دی پانل به صورت روکار صورت می گیرد. چنانچه تاسیسات مکانیکی توکار استفاده شود باید لوله ها از جنس پلیمری باشند؛ برای لوله کشی برق توکار از لوله پولیکا و در موارد خاص از لوله خرطومی فشار قوی باید استفاده شود. در اجرای مسیر لوله های تاسیسات توکار، در مرحله اول باید مسیر عبور آن ها با ماژیک یا اسپری روی لایه عایق علامت زده شود و سپس لایه عایق در آن ناحیه توسط دمنده حرارتی ذوب می شود تا غلاف لوله از دال شیار عبور کند.

5. نصب تری دی پانل سقفی باربر

سقف آماده باربر تری دی پانل می تواند یا از سقف های پانلی یا غیر پانلی مثل تیرچه بلوک، تیرهای با جان باز و دال بتنی باشد. عملیات نصب پانل های سقفی حتما باید قبل از پایان بتن پاشی دیوارها انجام شود؛ همچنین در اجرای قالب بندی زیر پانل های سقفی دی تری فاصله بین تخته و شبکه جوش شده حداقل باید 2 سانتیمتر باشد و نباید قالب به مش تری دی پانل بچسبد. نکته دیگر اینکه وسط دهنه تیرها باید خیز منفی به مقدار یک دویستم طول دهنه لحاظ شود و برای قرار گرفتن زیر تری دی پانل سقفی باید حداکثر فاصله شمع ها یک و نیم متر باشد.

جمع بندی

کاربرد دیوارهای شاتکریت تری دی پانل به دلیل وزن کم، مقاومت بالا و آماده بودن در صنعت ساختمان سازی بسیار گسترش یافته‌اند. این دیوارها از سه لایه شبکه فلزی مش و هسته مرکزی یونولیت ساخته شده‌اند و توسط دستگاه شاتکریت بتن پاشی می شوند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات


دسته بندی مقالات


برچسب‌ها


اطلاعات تماس