به فروشگاه ویلا 20 خوش آمدید

عایق ساندویچ پانل چیست؟ انواع و کاربرد + راهنمای نصب

عایق ساندویچ پانل چیست؟ انواع و کاربرد + راهنمای نصب

عایق های شیروانی یا ورق گالوانیزه که به عایق ساندویچ پانل معروف هستند، از محصولات اصلی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل بسیاری از ساختمان ها به شمار می روند که در سال های اخیر توجه فراوانی به آن ها شده است. این محصول بیشتر در شهرهای شمالی که رطوبت و احتمال بارندگی زیادی دارند، استفاده می شود که البته کاربردهای دیگر آن را هم نباید نادیده گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عایق ساندویچ پانل، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

عایق ساندویچ پانل چیست؟

عایق های ساندویچ به عنوان یکی برجسته ترین عایق های رطوبتی حرارتی در جهان بوده که از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری می کند. همچنین ممانعت از خروج هوای گرم یا سرد به بیرون از ساختمان، دیگر ویژگی مهم این عایق ها را شامل می شود. امروزه عایق های زیادی برای حفظ انرژی به وجود آمده اند، اما به نظر بازدهی عایق ساندویچ پانل بیشتر است. این محصول نه تنها در ساختمان های شهرهای شمالی و مرطوب، بلکه برای سقف کارخانجات، سوله ها و منازل هم کاربرد دارد.

عایق رطوبتی مخصوص ساندویچ پانل
عایق رطوبتی مخصوص ساندویچ پانل

انواع عایق ساندویچ پانل

ساندویچ های پانل به لحاظ مختلفی قابل دسته بندی هستند. جدا از اندازه و ابعاد که برای هر ساختمانی قابل سفارش است، این محصول را می توان به دو مدل سقفی و دیواری تقسیم کرد. هر یک از آن ها متناسب با قرارگیری در سطوح عمودی و افقی به وجود آمده اند. بنابراین کاربردهای عایق های ساندویچ پانل نه تنها در سقف، بلکه برای دیوار بسیاری از ساختمان ها نیز خود را نشان می دهد.

حتما مشاهده کنید: لیست قیمت روز هر متر مربع ساندویچ پانل دیواری

عوامل موثر در خرابی عایق ساندویچ پانل

این عایق ها با وجود کیفیت و ماندگاری بالا، گاهی دچار خرابی می شوند که کاملا هم طبیعی است. عوامل زیادی در خراب شدن عایق ساندویچ پانل دخیل است که در ادامه بد نیست به برخی از آن ها اشاره کنیم:

 • بارش برف و باران فراوان در یک منطقه
 • زنگ زدگی بیش از اندازه ورق های فلزی
 • تابش شدید و مستقیم نور خورشید
 • وجود انواع آلاینده های صنعتی، نفتی و شیمیایی
 • پوسیدگی و قدیمی شدن ورق های به کار رفته در عایق
 • استفاده از محصولات بی کیفیت روی سطح این عایق ها
 • اجرای نامناسب توسط فردی که اطلاعات کافی در مورد نصب آن ندارد.

هر کدام از این اتفاقات می تواند منجر به نشت رطوبت به داخل یک ساختمان شود. مورد آخر یکی از مهم ترین عوامل است و از این رو حتما نصب عایق ساندویچ پانل را باید به فردی کاربلد سپرد. ضمنا بد نیست در بخش بعد با بهترین ماده عایق برای تولید ساندویچ پانل آشنا شوید.

انواع عایق ساندویچ پانل
انواع عایق ساندویچ پانل

روش های رفع مشکلات عایق ساندویچ پانل

مقاومت بالای عایق های ساندویچ پانل در مقابل انواع ضربات و تنش ها بر هیچ کس پوشیده نیست. با این حال در صورت بروز اتفاقات، راهکارهایی به منظور برطرف کردن مشکلات این محصولات وجود دارد و جای نگرانی زیادی نیست. اگر این مشکل خیلی جدی است، تعویض ورق ساندویچ پانل را توصیه می کنیم. نوسانات ارز و افزایش روزافزون قیمت فلزات در ایران، باعث شده قیمت این ورق ها نیز دستخوش تغییراتی شوند.

به همین خاطر می توان از راه حل دوم یعنی آب بندی و استفاده از محصولات عایق کاری ساختمان استفاده کرد. محصولات جهت عایق کاری چند دسته مختلف را شامل می شوند که ماستیک، ایزوگام و عایق رطوبتی از آن ها هستند.

از دید کارشناسان، هر یک از این محصولات بازدهی مناسبی برای رفع ایرادات عایق ساندویچ پانل دارند. با این وجود ماستیک ارزان ترین عایق رطوبتی مخصوص ساندویچ پانل به شمار می رود و نوعی درزگیر با ظاهری خمیر مانند است. پوشش دهی درزها، سرپیچ ها و اورلب ها به سادگی توسط آن انجام می گیرد.

حتما مشاهده کنید: مزایا و معایب 3d panel (تری دی پانل)

عایق ساندویچ پانل چطور اجرا می شود؟

اجرای عایق های ساندویچ پانل از مراحلی تشکیل شده که باید مو به مو اجرا شوند. در این بخش نگاهی مختصر صرفا جهت آشنایی با هر یک از این مراحل داریم:

 1. در قدم اول ماستیک ها و ایزوگام های به کار رفته باید به حد کافی از سطوح گالوانیزه جدا شوند. قسمت های پوسیده ساندویچ پانل نیز با وایر برس رنگ زدایی می شوند.
 2. اگر فاصله هایی در اورلب ها مشاهده کردید، می توانید با استفاده از یک دستگاه پرچ، این فاصله را کاهش دهید.
 3. تمام سطح کار با واتر جت شست و شو داده می شود و پرایمر روی سطح کار با استفاده از غلتک، قلم مو یا دستگاه ایرلس جدا خواهد شد.
 4. یکپارچه سازی سطح ساندویچ پانل با استفاده از الیاف و عایق رطوبتی مخصوص صورت می گیرد. استفاده مجدد از عایق رطوبتی در این مرحله ضروری است.
 5. قسمت های پوسیده باید حدود 15 سانتی متر بیشتر از اطراف آن از الیاف پر شوند که محصولات گوناگونی در این زمینه در بازار قابل خرید است.
 6. بعد از برطرف کردن این فاصله، اجرای عایق در دو مرحله انجام می شود. به خاطر پیچیدگی اجرای عایق ساندویچ پانل، کارشناسان انجام آن توسط فردی متخصص را الزامی می دانند.
بهترین ماده عایق برای تولید ساندویچ پانل
بهترین ماده عایق برای تولید ساندویچ پانل

جمع بندی

این مطلب در مورد انواع عایق ساندویچ پانل و نحوه به کار بردن آن بود که امیدواریم تصمیم نهایی خود را به وسیله آن برای عایق بندی ساختمان خود گرفته باشید. آیا سابقه استفاده از این محصول را دارید؟ حتما تجربه خود را با دوستانتان در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات


دسته بندی مقالات


برچسب‌ها


اطلاعات تماس