به فروشگاه ویلا 20 خوش آمدید

نحوه اجرای تری دی پانل شاتکریت (3d panel) + جزئیات

نحوه اجرای تری دی پانل شاتکریت (3d panel) + جزئیات

متریال و روش‌های به کار رفته در صنعت ساختمان‌سازی روزبه‌روز در حال توسعه و پیشرفت است. یکی از روش‌های نوینی که چندین سال است در دنیا برای ساخت و برپاسازی دیوارها و سقف به کار می‌رود، استفاده از پنل‌های پیش‌ساخته است. یکی از مکان‌های اجرای تری دی پانل، در سقف بناها است.

در ادامه قصد داریم تا کمی با مزایای اجرای تری دی پانل شاتکریت در سقف‌ها آشنا شویم و درباره جزئیات اجرایی دیوار تری دی پنل اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

تری دی پانل چیست و چه کاربردی دارد؟

تری دی پنل یا پنل‌های سه‌بعدی، بخش‌های دیواری یا سقفی پیش ساخته‌ای هستند که به جای ساخت دیوارها و سقف‌های سنتی با استفاده از آجر یا سیمان، به صورت آماده در جای خود نصب می‌شوند. این بخش‌های پیش ساخته، ساختاری چندلایه دارند. در بخش مرکزی این پانل‌ها، لایه عایق پلی‌استایرن انبساطی کندسوز قرار گرفته است و اطراف آن را یک شبکه فلزی مفتولی فراگرفته است.

سقف تری دی پانل
سقف تری دی پانل

تری دی پنل سقفی چیست؟

یکی از انواع پرکاربرد پنل‌های سه‌بعدی یا پیش ساخته، پنل‌هایی است که در سقف اجرا می‌شود. به این پنل‌ها، تری دی پانل سقفی گفته می‌شود. این پانل‌ها تفاوت‌هایی با پنل‌هایی که به عنوان پنل دیواری به کار می‌روند، دارند. در این مدل از پنل‌ها، ضخامت عایق و هسته مرکزی، بیشتر از مدل‌های دیگر است.

معمولاً ضخامت این مدل از پانل‌ها چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر است. وقتی این پنل‌های پیش ساخته بر روی سقف نصب می‌شود، یک لایه بتن با ضخامت بین ۵ تا ۷ سانتی‌متر بر روی آن اضافه می‌شود. این نوع پانل همچنین می‌تواند هم به صورت افقی و یا شیبدار با شیب کم و به عنوان عضو باربر خمشی و دیافراگم افقی استفاده شود.

مزایای اجرای تری دی پانل سقفی

استفاده از این متریال مزایای زیادی دارد. در ادامه با این برخی از این فواید بیشتر آشنا می‌شویم:

  • تری دی پنل‌ها وزن کمی دارند و به همین دلیل به راحتی جابه‌جا می‌شوند. این مورد به خصوص در مورد پنل‌های سقفی مزیت مهمی به شمار می‌رود.
  • به دلیل همین وزن پایین، استفاده از تری پنل‌ها، وزن کلی سقف بنا را به شدت کاهش می‌دهد. به این ترتیب، بارهای مرده سازه مورد نظر به میزان زیادی کاهش می‌یابد.
  • به دلیل این که این پنل‌ها به صورت یکپارچه بر روی سقف نصب می‌شود، احتمال ریزش آوار در هنگام زلزله کاهش پیدا می‌کند.
  • این پنل‌ها عایق گرما و سرما، عایق صوتی و عایق رطوبتی خوبی برای بناها هستند. به این ترتیب، هزینه گرمایش و سرمایش ساختمان کم می‌شود.
  • با استفاده از این پنل‌ها، می‌توان مرحله گچ و خاک را از نازک‌کاری ساختمان حذف کرد.
  • سقف نهایی با استفاده از این روش، ضخامت کمتری نسبت به سقف‌های معمولی دارد و ارتفاع بنا بیشتر حس خواهد شد.
  • عایق پلی‌استایرن یا همان یونولیت که در ساخت پنل‌های پیش‌ساخته سقفی به کار می‌رود، از نوع کندسوز انتخاب می‌شود. به همین دلیل این سقف‌ها به صورت ضدحریق عمل می‌کنند. سقف‌هایی که با این روش ساخت و اجرا می‌شوند تا دو ساعت در مقابل آتش‌سوزی مقاومت کرده و فرو نمی‌ریزند.
قیمت تری دی پانل دیواری
قیمت تری دی پانل دیواری

نحوه اجرای سقف تری دی پانل

از تری دی پانل‌ها می‌توان به عنوان متریال اصلی اجرای سقف نیز استفاده کرد. در این روش باید نصب پنل‌های سقفی قبل از اتمام مراحل اجرای تری دی پانل دیواری و انجام بتن‌ریزی دیوارها انجام شود. برای انجام مرحله قالب‌بندی هم که زیر پنل‌های انجام می‌گیرد، بهتر است یک فاصله دو سانتی‌متری بین تخته و شبکه جوش شده رعایت شود. در این صورت قالب نباید به مش تری دی پانل بچسبد.

همچنین نصاب تری دی پانل باید حداکثر فاصله شمع‌ها در این مدل از اجرا را از یکدیگر و در زیر پنل‌های سقفی یک و نیم متر در نظر بگیرد. علاوه بر این، در بخش میانی دهنه تیرها بهتر است یک خیز منفی و به میزان حدودی یک دویستم طول دهنه، ایجاد شود. به عنوان مثال برای یک دهانه که 6 متر است، در حدود 3 سانتی‌متر لیفت به سمت بالا انجام شود.

نکات مهم در اجرای تری دی پانل

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام اجرای این متریال باید به آن توجه کرد، مهارت و تخصص کارگران و متخصصان است. مهارت، تخصص و تجربه زیادی برای نصب این متریال‌ها لازم است که ممکن است از عهده هر گروهی برنیاید.

همچنین باید با توجه به منطقه آب و هوایی تنظیمات بتن‌ریزی با دقت کنترل و بررسی شود. اگر در منطقه مورد نظر تغییرات دمایی بسیار زیاد است، بهتر است ضخامت لایه بتنی کمی بیشتر از موارد معمول در نظر گرفته شود.

کلام پایانی

اجرای تری دی پانل، می‌تواند بر روی سرعت ساخت‌وساز و استحکام بنا، تأثیر زیادی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین آگاهی از قیمت این پنل‌ها، می‌توانید به بخش محصولات وب‌سایت مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.