به فروشگاه ویلا 20 خوش آمدید

نحوه ساخت خانه با تری دی پنل

نحوه ساخت خانه با تری دی پنل

در عصر حاضر صنعت ساختمان سازی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و شاهد به کارگیری مصالح نوین و جدیدی مانند تری دی پنل، یونولیت و… به جای استفاده از آجر، بلوک و… هستیم. ساخت خانه با تری دی پنل مزایای بسیاری از جمله سرعت بیشتر کار، کاهش هزینه های ساخت و ایمنی بیشتر برای خانه را به دنبال دارد.

تری دی پنل‌ها در واقع دیوارهای پیش ساخته از متریال یونولیت هستند که اجزای آن را شبکه‌های فولادی و یونولیت تشکیل می‌دهند. تری دی پنل ها با توجه به بخش‌های مختلف ساختمان در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی بیشتر این مصالح مدرن، نحوه ساخت خانه با پنل را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

معرفی تری دی پنل و انواع آن

تری دی پنل ها در واقع دیوارهای سه بعدی به صورت پیش ساخته هستند که جهت ساخت آنها از یک لایه هسته‌ای یونولیت یا پلی استایرن به همراه دو لایه شبکه فلزی استفاده می‌شود. شبکه های فلزی به صورت متصل و در هم تنیده بوده که بعد از بتن پاشی کاملاً به هم چسبیده می‌شوند، از این رو استحکام و استقامت بسیار بالایی دارند. انواع مختلفی از این متریال برای ساخت خانه با تری دی پنل استفاده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تری دی پنل باربر
 • تری دی پنل سقفی
 • تری دی پنل غیر باربر
 • تری دی پنل دکوراتیو
 • تری دی پنل متال فوم

حتما مشاهده کنید: قیمت روز تری دی پانل

3d panel چیست
3d panel چیست

مزایای به کارگیری تری دی پنل در ساخت خانه

تری دی پنل ها با توجه به مزایای بسیاری که دارند مورد توجه اغلب پیمانکاران و افرادی که قصد ساخت خانه را دارند قرار گرفته و هر روز بر طرفداران این مصالح افزوده می‌گردد. برخی مزیت های تری دی پنل ها عبارتند از:

 • صرفه‌جویی در هزینه های ساخت و ساز
 • اجرا و نصب آسان و سریع
 • برخورداری از وزن بسیار سبک و حمل و نقل آسان
 • صرفه‌جویی در مصرف مصالح
 • برخورداری از طول عمر و دوام بالا
 • به صفر رسیدن ضایعات و پرتی
 • عایق قوی در برابر رطوبت، حرارت و صدا

حتما مشاهده کنید: معایب 3d پانل

اجرای تری دی پنل بدون نیاز به سازه بتنی و فلزی

برای ساخت خانه با تری دی پنل دیگر نیازی به استفاده از مصالح قدیمی از جمله آجر، بلوک و… نخواهد بود. اغلب از تری دی پنل زمانی استفاده می‌شود که کار اسکلت ساختمان چه بتنی و یا فلزی به پایان رسیده باشد. اما نکته جالب اینکه دیوارهای تری دی پنل را می‌توان بدون نیاز به سازه بتنی یا فلزی نیز نصب و اجرا کرد. در ادامه به بررسی بیشتر این مراحل می‌پردازیم.

بسترسازی اولیه

برای اجرای سیستم تری دی پنل بعد از انجام گودبرداری و طراحی نقشه خانه بایستی بسترسازی جهت فونداسیون اصلی انجام شود. برای این امر می‌توان از بتن مگر که از عیار کمی برخوردار است استفاده کرد. استفاده از این بتن به آماده سازی و متوازن شدن سطح زیر کار کمک می‌کند که معمولا دارای ضخامتی بین ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر است.

قالب بندی و آرماتوربندی

بعد از بسترسازی با استفاده از بتن مگر، بایستی با توجه به ضوابط و استانداردها آرماتوربندی ساختمان انجام شود. پس از آن نیز قالب بندی توسط ابزارهایی مانند تخت صورت خواهد گرفت. بعد از این مراحل بایستی بتن ریزی اولیه انجام شود. بدین صورت فونداسیون اولیه خانه برای نصب پنل آماده می‌گردد.

ساخت خانه با تری دی پنل
ساخت خانه با تری دی پنل

نصب پنل های دیواری

برای ساخت خانه با تری دی پنل بعد از انجام مراحل فوق و خشک شدن بتن ها بایستی در ابتدا پنل های دیواری نصب و اجرا شوند. دیوارهای تری دی پنل با توجه به نقشه و به کارگیری ابزاری مانند میلگردها در جای مشخص شده نصب گردیده و چهارچوب اصلی خانه شکل می‌گیرد. برای اتصال مستحکم این دیوارها از سیم های مفتول استفاده می‌شود و بایستی این مرحله به دقت انجام گیرد.

حتما مشاهده کنید: اجرای تری دی پانل

تعیین بازشوها در دیوارهای تری دی پنل

برای نصب درب و پنجره نیاز به اجرای بازشو در دیوارهای تری دی پنل است که این امر می‌تواند قبل و یا بعد از اجرای تری دی پنل‌های سقفی صورت گیرد.

نصب پنل‌های سقفی

در این مرحله پنل‌های سقفی نیز با استفاده از آرماتورها و مفتول‌های فولادی به پنل‌های دیواری متصل می‌شوند.

حتما مشاهده کنید: قیمت تری دی پانل سقفی

شمع بندی

بعد از متصل کردن دیوارها و سقف‌های تری دی پنل نوبت به عملیات شمع‌بندی می‌رسد. این کار به مقاومت و استحکام هرچه بیشتر بتن ریزی سقف کمک کرده و تا هنگام خشک شدن بتن بایستی شمع ها باقی بمانند.

اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی

بعد از نصب و اجرای تری دی پنل ها نوبت به اجرای تاسیسات می‌رسد. کلیه تاسیسات و لوله‌های مورد نظر بایستی از دیوارها گذر کرده و عبور داده شوند. چرا که محول کردن این کار بعد از عملیات بتن پاشی از نظر زمان و هزینه به مقرون به صرفه نخواهد بود.

شاتکریت تری دی پانل چیست
شاتکریت تری دی پانل چیست

بتن پاشی و شاتکریت

در آخرین مرحله از ساخت خانه با تری دی پنل عملیات بتن پاشی صورت می‌گیرد. بدین صورت که بتن با فشار و سرعت بالایی به دیوارهای تری دی پنل پاشیده شده و سپس سطح بتن توسط ابزارهای لازم یک دست و صاف می‌گردد.

حتما مشاهده کنید: تفاوت ساندویچ پانل با 3d پانل

سخن پایانی

در این مقاله با تری دی پنل‌ها و مراحل ساخت خانه با پنل آشنا شدیم. بر همین اساس دریافتیم که تری دی پنل‌ها از جدیدترین و مدرن‌ترین مصالح برای ساخت و ساز به شمار می‌آیند. مزایای بسیار زیاد این متریال باعث شده تا هر روز بعد تعداد استفاده کنندگان از دیوارهای تری دی پنل افزوده گردد. تری دی پنل‌ها را می‌توان در ساختمان‌های دارای اسکلت‌های بتنی و فلزی و همچنین فاقد اسکلت استفاده کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات


دسته بندی مقالات


برچسب‌ها


اطلاعات تماس