به فروشگاه ویلا 20 خوش آمدید

مزایا و معایب سقف وافل + معرفی بهترین جایگزین

مزایا و معایب سقف وافل + معرفی بهترین جایگزین

امروزه از سازه های مدرن و پیشرفته‌ای مانند سقف وافل برای ساخت و ساز استفاده شده که علاوه بر کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت انجام کار باعث افزایش استقامت ساختمان‌ها نیز می‌گردد.

بررسی معایب سقف وافل در کنار مزایایی که دارد به پیمانکاران و صاحبان ملک این امکان را می‌دهد تا در مورد استفاده از این سازه تصمیم گیری دقیق‌تری داشته باشند. از سقف وافل اغلب در فضاهای مسطح بهره گرفته می‌شود. در این مقاله ضمن بررسی بیشتر این سقف درباره مزایا و معایب آن توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

بررسی سقف وافل

سقف وافل در واقع نوعی سقف ساختمانی است که به روش یک طرفه و روش دو طرفه نصب و اجرا می‌شود. جذابیت و زیبایی بسیار زیاد این سقف باعث شده تا از محبوبیت بالایی در میان پیمانکاران برخوردار باشد. قدمت استفاده از این سقف‌ها در واقع به قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد، اما در حال حاضر اجرای مدرن و امروزی آن از سال ۲۰۰۴ در دنیا رایج شده است. در ادامه این مقاله به بررسی مزایا و معایب سقف وافل خواهیم پرداخت.

حتما مشاهده کنید:‌ تری دی پانل سقفی

مزایای سقف وافل
مزایای سقف وافل

بررسی مزایای سقف وافل

سقف وافل از گذشته تا به امروز همچنان طرفداران خاص خود را دارد و در بسیاری از ساختمان‌های اداری، مسکونی، تجاری و… از این مدل سقف استفاده می‌شود. از مهمترین مزایای سقف وافل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سقف وافل دارای اشکال و قالب بندی‌های مختلفی است که با توجه به این ویژگی دیگر نیازی به انجام برشکاری‌های اضافی نخواهد بود.
  • ضخامت سقف وافل در مقایسه با دال بتنی کمتر بوده که این امر موجب فاصله کمتر میان آرماتورها می‌گردد. بنابراین می‌توان حداکثر استفاده را از فضای مورد نظر داشت.
  • وافل به منظور اجرای سقف‌های نامنظم و دارای دهانه‌های بلند کاربرد دارد.
  • این سقف‌ها از استقامت بالایی در مقابل خمش‌های ناگهانی برخوردار هستند.
  • همچنین از ایجاد هرگونه لرزش‌های ناگهانی پیشگیری می‌کنند.
  • با اجرا و نصب سقف‌های وافل می‌توان در مصرف مصالح حداکثر صرفه‌جویی را انجام داد.

حتما مشاهده کنید:‌ اجرای تری دی پانل شاتکریت

معایب سقف وافل
معایب سقف وافل

بررسی معایب سقف وافل

هرچند که سقف‌های وافل همانند بسیاری دیگر از مصالح مدرن و سازه‌های از پیش ساخته مانند یونولیت، تری دی پانل و… باعث تحول در صنعت ساخت و ساز گردیده اند، با این حال دارای معایبی نیز هستند. در ادامه این مقاله به بررسی معایب سقف وافل می‌پردازیم.

۱. هزینه های بالای اجرای سقف وافل

هزینه‌های نسبتا بالای اجرای سقف وافل از جمله معایب این مصالح به ویژه در پروژه‌های کوچک به شمار می‌آید. با توجه به اینکه پاشنه تیرهای متعامد دارای عرض کمی هستند نیاز به بتن مرغوب و درجه یک است که این امر هزینه‌ها را افزایش می‌دهد.

۲. عدم عایق‌بندی در مقابل صوت

سقف‌های وافل از خاصیت عایق بندی بسیار کمی در مقابل سر و صدا برخوردار هستند. در واقع قالب‌های مورد نظر برای اجرای این سقف‌ها باعث می‌شود فاصله واحدهای ساختمانی به یکدیگر نزدیک گردد و آلودگی های صوتی به راحتی منتقل شوند. از این رو اغلب ترجیح می‌دهند از سقف‌های یونولیت و تیرچه بلوک برای ساختمان‌های مسکونی استفاده نمایند.

۳. عدم عایق‌بندی در برابر سرما و گرما

از دیگر معایب سقف گرین وافل استقامت بسیار کم آن در مقابل نفوذ گرما و سرما به فضای ساختمان است. این امر باعث افزایش مصرف انرژی توسط سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها می‌شود. بنابراین در صورت اجرای سقف وافل بایستی از سایر روش‌ها برای عایق‌بندی ساختمان استفاده شود.

۴. قالب برداری بسیار سخت

بعد از نصب سقف وافل نیاز به برداشتن قالب‌های آن است که با توجه به احاطه آنها توسط بتن این امر بسیار مشکل خواهد بود.

۵. افزایش بار مرده ساختمان

از معایب سقف وافل کیوبوید می‌توان به افزایش بار مرده در ساختمان اشاره کرد.

۶. قیمت بالای قالب‌ها

با توجه به اینکه قالب‌های وافل از متریال پلیمر هستند، تهیه آنها هزینه‌های زیادی را برای ساخت و ساز تحمیل می‌کند.

۷. احتمال صدمه دیدن سقف

با توجه به اینکه قالب‌های وافل دارای ضخامت کمی هستند احتمال صدمه دیدن سقف به خصوص هنگام انجام تاسیسات بسیار افزایش می‌یابد. همچنین در صورت استفاده از سقف وافل طبقات ساختمانی نیز در تعداد کمتری بایستی ساخته شوند و در افزایش طبقات با محدودیت مواجه می‌شوند.

حتما مشاهده کنید:‌ قیمت پانل دیواری سه بعدی

سقف‌های یونولیت جایگزینی مناسب

با توجه به معایب و ایراداتی که در خصوص سقف‌های وافل ارائه شد، بسیاری از پیمانکاران ترجیح می‌دهند کمتر به سراغ اجرای این گونه سقف‌ها بروند. در میان انواع سقف‌های مدرن، پیشرفته و امروزی که در صنعت ساختمان سازی وجود دارد می‌توان سقف‌های یونولیتی را نام برد.

این سقف‌ها بهترین جایگزین به جای استفاده از سقف‌های وافل هستند. از جمله مزایای سقف‌های یونولیتی می‌توان به استقامت بالای آنها در برابر حرارت، سر و صدا، رطوبت، ضربه، فشار و سایش اشاره کرد. همچنین این سقف‌ها دارای وزن سبک بوده و به راحتی قابل اجرا هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.