به فروشگاه ویلا 20 خوش آمدید

تفاوت ساندویچ پانل با 3d پانل

تفاوت ساندویچ پانل با 3d پانل

از جمله پرکاربردترین سازه‌هایی که به دلیل ویژگی خاصشان مورد توجه سازندگان ساختمان و مهندسان است، ساندویچ پانل و تی ری دی پانل است. هر چند هر دو این سازه‌ها دارای تشابهاتی بسیار مانند وزن کم، مقاوم در برابر تخریب، استحکام، عایق بودن در برابر رطوبت، صدا، دمای محیط، طول عمر بالا و نصب آسان هستند، با این حال از لحاظ ساختاری و نوع عملکرد تفاوت‌های اندکی دارند.

ساندویچ پانل
ساندویچ پانل

تفاوت ساندویچ پانل با 3d پانل از نظر ساختار

3d پانل، یا ساندویچ پانل یونولیتی یک سازه سه بعدی و سه لایه شامل دو لایه شبکه مش فولادی مفتولی به هم جوش خورده در دو طرف و یک لایه پلی استایرن در هسته اصلی آن به عنوان عایق است. ضمن اینکه برای بالا بردن مقاومت، دو طرف آن با بتن پوشانده می‌شود که در حقیقت همان لایه سوم است.  اما  ساندویچ پانل 5 لایه دارد، دو لایه محافظ درونی و بیرونی آن به جای مفتول، ورق فلزی  از جنس گالوانیزه یا آلومینیوم است که  توسط چسب مخصوص به فوم متصل می‌شود. هسته اصلی یا لایه پنجم یک لایه میانی از جنس پلی استایرن، پلی اورتان، پشم سنگ یا پشم شیشه است که به آن خاصیت عایق حرارت، رطوبت و صوت می‌دهد.

حتما مشاهده کنید: تری دی پنل چیست

تفاوت ساندویچ پانل با 3d پانل از نظر کاربرد

پانل‌های 3d معمولا به عنوان پوشاندن دیوارهای باربر و غیر باربر کاربرد دارد. البته باید توجه داشت دیوارهای باربر به عنوان دیوار اصلی، وزن و نیروهای جانبی ساختمان را تحمل می‌کنند. به همین دلیل به هنگام استفاده این نوع پانل در دیوار باربر، قطر مفتول و چگالی عایق بیشتری به نسبت نوع غیر باربر بکار می‌رود.  اما ساندویچ پانل به عنوان سازه اصلی در پوشش دیوار و سقف استفاده می‌شود.  ضمن اینکه پانل‌های سه بعدی ضریب انتقال حرارت پایین‌تر با قابلیت بارگیری 330 متر مربع دارند و برای اتصال آن‌ها نیازی به گچ و خاک، نعل درگاه و بادبند نیست. از طرفی نصب ساندویچ پانل 4 مرحله‌ای و  نصب پانل‌های سه بعدی 8 مرحله‌ای است.

قیمت 3d پانل
قیمت 3d پانل

تفاوت ساندویچ پانل با 3d پانل از نظر ابعاد و ضخامت

عرض استاندارد ساندویچ پانل‌ها 1 متر و ضخامت آن بر حسب نیاز مشتری و اینکه در چه محلی مورد استفاده قرار می‌گیرد (سقف یا دیوار) برابر 2، 4 ،5 ،6 ،8 و 10 سانتیمتر است. البته عرض مفید این سازه 8/1 متر است که حدود 8 سانتی‌متر آن به عنوان اورلپ در نظر گرفته می‌شود. از لحاظ طولی هم این پانل‌ها از 2 متر به بالا برش می‌خوردند. وزن معمول ساندویچ پانل نیز همان‌طور که مشخص است به متراژ و ضخامت آن بستگی دارد اما وزن مخصوص لایه میانی یا عایق بین 25 تا 60 کیلوگرم بر متر مکعب است.

اما پانل‌های 3d استاندارد دارای عرض 2/1 متر و طول 6 متر با وزن تقریبی 6 کیلوگرم بر متر مربع هستند. ضخامت عایق پلی استایرن آن 4، 6، 8  و 10 سانتی‌متر و ابعاد شبکه سیم مفتولی 50 در 50 میلی‌متر به قطر 8/2 میلی‌متر است. بتن بکار رفته بر روی مواد نیز ضخامت 4 الی 8  سانتی متر دارد.

حتما مشاهده کنید: لیست قیمت ساندویچ پانل متر مربع

سازه‌های سخت‌جان مقاوم و قیمت‌های متغیر

در انتها، همه به‌دنبال تفاوت قیمت این دو سازه هستند. باید گفت که بسته به نوع، ضخامت ورق‌ها و عایق بکار رفته، وارداتی بودن یا نبودن آن‌ها و همچنین میزان متراژ درخواستی، قیمت ساندویچ پانل و 3d پانل متغیر است. قیمت نهایی نیز تنها با نظر کارشناسی فروشنده و مطابق درخواست کارفرما مشخص می‌شود. با این حال هر آنچه هست استحکام این سازه‌ها بخصوص در برابر زلزله، کاربردشان را برای کشوری مانند ایران ضروری نشان می‌دهد و این جان سخت‌های مقاوم روز به روز در بازار ساخت و ساز محبوب‌تر می‌شوند. پس قیمت در برابر مزایای فوق‌العاده‌شان فاکتور تعیین کننده‌ای نیست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات


دسته بندی مقالات


برچسب‌ها


اطلاعات تماس